Historia firmy Kruk

Gdybyśmy oceniali firmę jedynie na podstawie jej doświadczenia rynkowego, firma W.Kruk nie miałaby sobie równych. Jeśli analizujemy marki jubilerskie, które działają na ziemiach polskich nieprzerwanie, właśnie ta może być uznawana za najstarszą, narodziła się bowiem w odległym roku 1840, a więc wtedy, gdy państwo polskie znajdowało się jeszcze pod zaborami.

Początki firmy były zresztą dość niepozorne. Gdy Leon Skrzetuski otwierał w Poznaniu na ulicy Wodnej 12 swój pierwszy warsztat myślał bowiem przede wszystkim o produkcji sprzętu liturgicznego. Owszem, tworzył również biżuterię, ta jednak była wykonywana przede wszystkim na zamówienie instytucji kościelnych.

e7Z przełomem mamy do czynienia w roku 1893. Po śmierci Leona opiekę nad coraz lepiej prosperującą firmą przejął Władysław Kruk – jego siostrzeniec. W roku 1927 właścicielem przedsiębiorstwa stał się jego syn Henryk, a firma stała się jednym z najbardziej znanych producentów biżuterii w okresie międzywojennym.

Co ważne, nawet po wojnie nie zamarła produkcja, a w warsztacie pracowali złotnicy, którzy udowadniali, że nawet w czasie realnego socjalizmu biżuteria może zachwycać zarówno swoim pięknem, jak i bardzo wysoką jakością. Dziś W.Kruk to jedna z najpopularniejszych firm zajmujących się produkcją i sprzedaży biżuterii w Polsce rozpoznawana również w innych częściach Europy.